Keşfet !
Yaşa !
Gör !
Dinle !
Dinlen !
Bilgi:
Web sayfamızdan bütün Antalya ilindeki nöbetçi eczaneleri öğrenebilirsiniz. ... Şimdi öğren
Deniz suyu sıcaklığını mı merak ettiniz, tıklayın öğrenin.. ... Şimdi öğren
Manavgat'ta hangi film mi oynuyor..? ... Şimdi öğren

 

Titreyengöl; Sorgun turizm merkezi ile Boğaz mevkii arasında kalan bir tarafında türkuaz yeşili Manavgat ırmağı diğer yanında mavi Akdenizin suları arasına ki göldür. Acı göl tabir edilen suyu içilmez. Denizle arasında sadece bir kumsal vardır. Manavgat nehrinin denize kavuştuğu bir delta iken nehrin yatak değiştirmesiyle oluştuğu sanılmaktadır. Göl bir çok kuş çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca gölde devasa Kefaller yaşamaktadır. Göl ve çevresinde avlanmak yasaktır.

Geçmiş zamanlarda henüz turizmin olmadığı günlerde deniz kenarında halkın çardakları varken, denize bakan tarafı hariç çevresi yüksek kamışlarla kaplıydı. Gölde yüzülürdü. Turizmin bölgeye gelmesiyle önce Titreyengöl Turizm Merkezi adıyla tüm sahile ve göl çevresine oteller yapıldı, şimdi ise Sorgunla birleşerek Sorgun ve Titreyengöl Turizm Bölgesi olmuş hatta Manavgat ırmağı boğazına doğru genişlemeye devam etmektedir. Çevresine oteller yapılınca önce tüm gölün kıyısına betondan yürüyüş yolu yapıldı. Bu beton barikat gölün doğal dengesini bozup koku ve suda kirlenme başlayınca Manavgat nehrine bir kanal açarak nehir suyunun kontrollü giriş çıkışı sağlandı. Bu yöntemle gölü bir nebze olsun rahatlattılar.

 

  Bu içerik ve bu içerikteki görseller(harita hariç) Creative Commons Alıntı-Gayriticari-LisansDevam 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.

 

Yazdır

 

 

Çok bulutlu

24°C

Manavgat

Çok bulutlu
Nem: 29%
Pazartesi
Çok bulutlu
12°C - 27°C
Salı
Az sağanak yağışlı
13°C - 24°C
Çarşamba
Parçalı bulutlu
13°C - 23°C

Sözünüzü Esirgemeyin!
Sitemizde bir şey yanlış yada eksik mi, bize yazın! Bize Yazın?